close
Slovnaft-üzlet: elszámolva
Egyéb - Olaj

Slovnaft-üzlet: elszámolva

A Mol egyelőre nem tesz újabb ajánlatot – áll a hétfői Világgazdaságban.A pozsonyi értéktőzsde pénteken elszámolta azt a március 20-i tőzsdenapon a Slovnaft-részvényekre kötött ügyletet, amelyet a Mol Rt. kifogásolt, mondván: az ügylet a Mol többségi tulajdonszerzésével egy időben történt, célja az ezt követően kötelező vételi ajánlat árának befolyásolása volt.

Az üzlet elszámolására szlovák illetékesek hírügynökségeknek adott nyilatkozatai szerint azért került sor, mert a felfüggesztések hatálya lejárt, a pozsonyi körzeti bíróság ideiglenes intézkedése értelmében pedig sem az ügylet újbóli felfüggesztésére, sem annak megsemmisítésére nem volt módjuk. Mindazonáltal Marek Kacmar, a szlovák felügyelet (UFT) szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az UFT – együttműködve külföldi tőzsdefelügyeletekkel – tovább vizsgálja a márciusi eseményeket.

Március 20-án 202 ezer darab Slovnaft-részvény cserélt gazdát a pozsonyi piacon, 1541 szlovák korona áron. Az eladó a magát a helyi kisrészvényesek érdekképviselőjének valló J&T pénzügyi társaság volt, a vevőt azóta sem nevezték meg. Ha a tranzakció érvényesnek tekinthető, a Slovnaft hathavi súlyozott átlagára 1380, ha nem, 1100 korona. Ez a Mol és a J&T szempontjából sem mindegy, hiszen a magyar cégnek ezen átlagár figyelembevételével kell vételi ajánlatot tennie a birtokában nem lévő részvényekre, mivel március végén többségbe került (részesedése elérte a 70,02 százalékot) a Slovnaftban.

A Mol 1200 koronás áron tette meg vételi ajánlatát, majd 10 százalékkal az általa elfogadott, vitatott ügylet nélküli átlag fölött. Ezt azonban a szlovák felügyelet nem hagyta jóvá, amely döntést a vállalat megfellebbezte. Azzal azonban, hogy a vitatott ügylet pénteken teljesült, a hazai olajtársaság helyzete némiképp romlott, bár az a tény, hogy az UFT külföldi tőzsdefelügyeleteket is bevon a vizsgálatba, javíthat a Mol helyzetén. Felkai György, a társaság kommunikációs igazgatója pénteken az MTI-nek adott nyilatkozatában arra is kitért, hogy a szlovák hatóság eljárása az Európa Parlament napirendjére is felkerülhet, mivel egy angol képviselő már beadványnyal élt az ügyben.

Felkai a cég további lépéseiről szólva elmondta, hogy a Mol Rt. egyelőre nem tesz újabb nyilvános vételi ajánlatot a birtokában nem lévő részvényekre, mert nem tekinti legalizáltnak a március 20-i gyanús üzleteket. A társaság – Felkai elmondása értelmében – elégedetlen azzal, hogy a szlovák felügyelet 30 nap alatt sem tudott határozatot hozni arról, árfolyam-befolyásolás történt-e a kérdéses napon, ezért Szlovákiában bírósági keresetet nyújtottak be.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.