close
Piaci gázárakat sürget a Mol
Egyéb - Gáz

Piaci gázárakat sürget a Mol

A Mol a piaci árak mihamarabbi bevezetésében érdekelt, mert addig veszteséges lesz gázüzletága, és nem képes finanszírozni ah álózat fejlesztő, illetve -fenntartó beruházásait. Az elmúlt években mesterségesen visszafogott árak miatt elmaradt beruházások szakértők szerint veszélybe sodorhatják az ellátásbiztonságot. A kormány célja, hogy a lakossági gázárak inflációkövetőek legyenek, vagy annál kisebb mértékben növekedjenek, amit kompenzációval igyekszik elérni, s a liberalizáció gyorsításával minél előbb reaális piaci árak alakuljanak ki – írja a Népszava. A május közepén végrehajtott 12 százalékos lakossági gázáremelés ellenére a háztartásoknak idén átlagosan csak néhány ezer forinttal növekszik a gázszámlája, mivel a komrányzat a fűtési szezon elejétől tarifatömbös díjszedést és egy új árkompenzációs mechanizmust vezet be. Hatvani Györgytől, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkárától megtudtuk, hogy a lakossági ártámogatáshoz egy olyan célelőirányzatból biztosít majd forrásokat a kormányzat, amelyet a Mol Rt. által befizetett bányajáradékból töltenek majd fel. Az új kompenzációs mechanizmus szerint ugyanis az olcsóbb hazai kitermelési árak, illetve az import gázárak közötti árkülönbözetet járdék formájában beszedik majd az olajtársaságtól.

Úgy tudjuk viszont, hogy a Mol a piaci árak mihamarabbi bevezetésben lenne érdekelt, hiszen mindaddig, amíg az árak korlátozása miatt veszteséges a gázüzletág, a cég nem képes finanszírozni az elmúlt években – főként a korábbi áremelések elégtelen volta amiatt – elmaradt hálózati fejlesztéseket, illetve tárolási-kapacitás bővítéseket. A felhasználás évről-évre drasztikusan nő, a beruházások hiánya pedig öt éven belül veszélybe sodorhatja akár az ellátásbiztonságot is. Információink szerint a Mol elfogadhatónak tartaná, hogy a lakossági ár a jövőben csak infláció mértének megfelelően emelkedjen, ha többi piaci szegmensben – a közepes illetve a nagyfogyasztók esetében – a beszerzési árakhoz igazodó tarifákat alakalmazhatnának. (A hazai árszint becslések szerint jelenleg 10-15 százalékkal marad el világpiaci áraktól.)

A gázpiac jövö év elején induló liberalizációja egyébként megoldást kínál az árak körüli gondokra, hiszen a szabadpiacon megszűnik a mindenre kiterjedő árszabályozás, csak a háztartások által elhasznált gáz marad hatósági áras.

A tervek szerint a jövő héten szavaz az országgyűlés az új földgáztörvényhez benyújtott módosító indítványokról, várhatóan június 16-án pedig megtörténik a végszavazás is. A törvény hatályba lépése után megkezdődik a földgázpiac liberlizációja. A tervek szerint a jövő év elejétől első ütemben 40 százalékos lesz a piacnyitás. A gázpiac teljes feszabadítása, vagyis a kereskedelmi korlátozások meszüntetése, beleértve a lakossági felhasználást is, az Európai Unió előírásai szerint 2007 júliusában következik majd be. Készül az új árszabályozási rendelet is, amely lehetővé teszi az új díjszedési és ártámogatási rendszer bevezetését.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.