close
Megkezdődött a nukleáris biztonsági egyezmény felülvizsgálata
Egyéb - Olaj

Megkezdődött a nukleáris biztonsági egyezmény felülvizsgálata

A nemzeti jelentések részletes felülvizsgálatára hat ország-csoportot hoztak létre. Magyarország az atomerőműveket üzemeltető országok közül Kanadával, Németországgal és Kínával került a hatodik csoportba – jelentette a NukInfo. Magyarország 1994-ben az elsők között annak tudatában írta alá a Nukleáris Biztonsági Egyezményt, hogy a nukleáris biztonság fenntartásának és növelésének legfőbb garanciája a nemzetek közösségének kollektív tudása, a nyíltság és az együttműködés. Az Egyezmény magyarországi kihirdetése az 1997. évi I. törvényben történt meg. Az egyezmény végrehajtásával kapcsolatos feladatokat az Országos Atomenergia Hivatal látja el. Az 1996-ban hatályba lépett Egyezmény részesei kötelezettséget vállaltak a nukleáris biztonság nemzetközileg elfogadott szintjének fenntartására és arra, hogy erről háromévenként Nemzeti Jelentést készítenek, amelyet a tagországok felülvizsgálati értekezleten értékelnek. A második Nemzeti Jelentést a Kormány jóváhagyásával az OAH főigazgatója 2001 októberében továbbította a felülvizsgálati értekezlet titkársági feladatait ellátó Nemzetközi Atomenergia Ügynökséghez. A második felülvizsgálati értekezletre április 15-26. között Bécsben kerül sor. A nemzeti jelentések részletes felülvizsgálatára hat ország-csoportot hoztak létre. Magyarország az atomerőműveket üzemeltető országok közül Kanadával, Németországgal és Kínával került a hatodik csoportba. A működő atomerőművekkel nem rendelkező országok közül a csoport tagja még Olaszország, Belorusszia, Norvégia és Chile. A felülvizsgálati értekezleten Dr. Rónaky József, az OAH főigazgatója vezetésével magyar kormányküldöttség vesz részt. A küldöttség tagjai között az OAH, a Külügyminisztérium és a Paksi Atomerőmű Rt. képviselői is ott vannak. Dr. Rónaky Józsefet, az OAH főigazgatóját a negyedik csoport elnöki feladatainak ellátására kérték fel. A magyar jelentés április 18.-án szerepel az értekezlet napirendjén. A jelentéshez az egyezmény részes országaitól 119 kérdés érkezett, amelyek megválaszolására felkészültek a magyar szakértők.

A felülvizsgálati értekezlet után az Országos Atomenergia Hivatal április 30.-án sajtótájékoztató keretében számol be az értekezletről és annak eredményeiről.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.