close
Lehívta TVK-opcióját a CIB-től a Mol
Egyéb - Olaj

Lehívta TVK-opcióját a CIB-től a Mol

Az opciókkal együtt 50 százalék fölé növelte TVK-részesedését a Mol, miután a várakozásoknak megfelelően lehívta a CIB Banknál levő 6,4 százalékos részvénycsomagra szóló vételi opcióját, s mellé további 2,9 százaléknyi papírt szerzett meg. Lengyel lapértesülés szerint közben jelentősen nőtt az esélye annak, hogy a Gdanski Finomítót egyik vevőjelöltnek sem adják oda, hanem a PKN Orlennel házasítják össze – írja a keddi Világgazdaság.

Biztosította a Tiszai Vegyi Kombinát feletti ellenőrzését a Mol a vegyipari cég április 20-án esedékes közgyűlése előtt. Az olajcég tegnap bejelentette, hogy lehívta a CIB Banknál lévő, 6,4 százalékos TVK-pakettre vonatkozó vételi opcióját, valamint más intézményi befektetőktől további 2,9 százaléknyi részvényt vásárolt.

A Mol közvetlen részesedése ezzel 32,5 százalékra nőtt, s ezen felül vételi opciókkal rendelkezik a Magyar Külkereskedelmi Banknál lévő 7,9 százalékra, valamint a Deutsche Bankon keresztül a Matura GmbH-hoz került 9,67 százalékra. Az olajcég így lényegében a TVK-részvények 50,07 százaléka felett rendelkezhet, azaz továbbra is meg tudja gátolni, hogy a vegyipari cég orosz–osztrák érdekeltségű befektetői — köztük a CE Oil & Gas, a Vienna Capital Partners, a Milford Holdings, vagy akár a BorsodChem — képviselőiket bejuttathassák a TVK vezető testületeibe.

A piacon már több hónapja tartotta magát az a feltételezés, hogy a Mol előbb-utóbb lehívja a CIB Bankkal szembeni opcióját, a pénzintézet ugyanis a BorsodChem legnagyobb részvényeseként az orosz–osztrák csoport mellett állt ki. A pakett megszerzését minden bizonnyal a Maturának eladott 9,67 százalék vételárából finanszírozták, ez ugyanis az elemzők becslései szerint nagyjából megegyezhetett a CIB-opcióban szereplő kötési árfolyammal.

Közben tovább nőtt a bizonytalanság a Mol esetleges lengyel akvizíciójával kapcsolatban: lengyel lapértesülés szerint egyre többen akarják eredménytelenné tenni a Rafineria Gdanska eladására kiírt pályázatot, hogy a második legnagyobb lengyel olajtársaságot a korábbi elképzelésekkel ellentétben mégis a PKN Orlennel, a legnagyobb olajvállalattal házasítsák össze külső befektető bevonása nélkül. A Puls Biznesu tegnapi száma minisztériumi bennfentesekre hivatkozva szó szerint azt írja, hogy a Gdanski Finomítóra pályázó két céget — a Molt és az angol Rotch Energyt — addig várakoztathatják, míg azok maguktól elállnak az üzlettől. A korábbi tervek szerint tegnap kiválasztották volna, hogy a végső tárgyalásokat kivel folytatják le, azonban ezt a lap szerint két héttel elhalaszthatják. Az újság szerint ráadásul a kincstárügyi miniszterhelyettes amellett lehet, hogy az egész pályázatot érvénytelennek nyilvánítsák. Barbara Litak-Zaberska korábban már sugallta, hogy a jelen pályázat eredménytelensége esetén a következő alkalommal nem zárják ki a PKN-t a pályázók közül.

Mint ismert, a lengyel sajtó már régóta azt valószínűsíti, hogy ha a Mol lenne a befutó, akkor a magyar cég a PKN-nel összefogva irányítaná a Gdanski Finomítót. A fentiek alapján viszont úgy tűnik, hogy a Mol nélkül is a PKN-é lehet a Gdansk.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.