close
Kurdisztán az orosz cégeket is vonzza
Egyéb - Gáz - Olaj

Kurdisztán az orosz cégeket is vonzza

Bár az irakinál kedvezőbb termelési feltételeket szab a kurd kormány, számos vállalat, köztük a Gazprom Nyefty is inkább mindkét régióban megveti a lábát. Kurdisztán energiaszektora az utóbbi években egyre vonzza a külföldi tőkét és hamarosan Európa gázellátására is készen állna.

A Gazprom Nyefty az utóbbi időben az amerikai ExxonMobil példáját követve mind a független kurdisztáni területeken, mind a központi iraki irányítás alá eső területeken befektetett olajmezőkbe. Erbil és Bagdad is szűkölködik a megfelelő infrastruktúrában, és nincs köztük egyetértés többek között a szénhidrogének elosztásában, vagy egymással való kereskedelemben sem. Ugyanakkor Oroszország szövetségesein, Iránon és Szírián keresztül tudja szállítani az olaját, míg az éppen Európa gázellátására készülő Kurdisztánnal jövedelmező megállapodásokat köt, írja a Natural Gas Europe online lap.

Irak déli részein az orosz gázvállalat olajágazata már régebb óta a Bádra blokkon dolgozik, 2012 óta pedig a Sakál- és a Garmian-blokkokon is. A kurdisztáni Halabzsda-blokk 80 százalékának megvételéről akkor állapodott meg Moszkva és Erbil, amikor nemrégiben Messzud Barzani elnök Oroszországba látogatott.

Vlagyimir Putyin orosz és Barzani kurd elnök találkozóján a két fél hosszútávú kulturális és gazdasági együttműködésről egyezett meg. Kurdisztán igen gazdag szénhidrogénekben, 2015-re elérné a napi 1 millió hordós olajtermelést. A kurd olaj- és gáztermelési törvénycsomag csak 2007 augusztusa óta él, ugyanekkor mutatta be a kormány a termelésmegosztási javaslatát. Ez a felállás jóval kedvezőbb a külföldi vállalatok számára, mint amit a szomszédos Bagdad kínál, Irakban ugyanis az olajcégek termelését adóztatja az állam. Kurdisztán az együttműködési felhívással nagy lendülettel indította be szénhidrogén-szektorát, ma már 15 ország több, mint 40 vállalata működtet 55 mezőt.

Mára a régió az egyik legkedveltebb befektetési terület a világon az energiaszektorban, az úttörő ExxonMobilt többek között a francia Total, a szintén észak-amerikai Chevron és persze az orosz Gazprom követte.