close
Kiesett a Mol Gdanskban
Egyéb - Olaj

Kiesett a Mol Gdanskban

A Nafta Polska már csak a Rotch Energy Ltd.-vel folytat kizárólagos tárgyalásokat a gdanski finomító eladásáról, a Mol kiesett a további versenyből. Ez nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy az előzetes várakozásokra rácáfolva mégis a többet fizető jelentkező lett a győztes. A Mol számára egyre inkább a PKN-nel, illetve az OMV-vel kötendő szövetség lehet az alternatíva – írja hétfői számában a Világgazdaság.

Váratlan bejelentést tett péntek késő délután a lengyel olajipar privatizációját lebonyolító Nafta Polska. A Rafineria Gdanska 75 százalékos részvénycsomagjának eladásáról mától már csak a Rotch Energyvel folytatják a kizárólagos tárgyalásokat, a Mol kiesett a további versenyből.

A Nafta Polska előző menedzsmentje három hete mondott le, az új vezetők pedig alig két hete vannak hivatalban. Így az is meglepetést keltett, hogy ilyen gyorsan döntés született az ügyben. Korábban kétszer is elhalasztották a döntést, s ezt követően mondott le a Nafta Polska előző vezetése. A lemondás indoka az volt, hogy kibékíthetetlen ellentét alakult ki a holdingcég és a privatizációt felügyelő kincstárügyi minisztérium között.

Sajtóhírek szerint az akkori vezetés a jóval magasabb összeget ajánló Rotch Energyt preferálta, a minisztérium pedig egyes hírek szerint a Molt, más források szerint a pályázat érvénytelenné nyilvánítását. A lemondással tehát veszni látszottak a Rotch esélyei, s épp ezért keltett nagy meglepetést az, hogy az új Nafta-vezetők alig két hét alatt megoldották a problémát és mégis a Rotch mellett döntöttek.

A két pályázó által ajánlott feltételek persze nem nyilvánosak, de az egyértelműnek tűnik, hogy a Rotch jóval többet kínált a Molnál. Az angol cég köré csoportosult konzorcium korábban bejelentette, hogy egymilliárd dollár feletti összeget költene a részvénycsomagra, illetve fejlesztésekre. A Mol nem mondott konkrét számokat, csak korrekt ajánlatról beszélt.

A magyar társaság közleménye alapján — mely szerint a részvényesi érték teremtéséhez minden befektetésnek meg kell felelnie a szigorú megtérülési követelményeknek — arra a következtetésre lehet jutni, hogy a licitálás során a Mol egy bizonyos szintnél megállt, a Rotch-nál viszont magasabb összeg kifizetését is jó befektetésnek találták.

A Mol szemszögéből rossz hír a kiesés, mellyel már csak két, a gdanski perspektívánál mindenképp rögösebb útja marad a lengyel piaci megjelenésnek. A Slovnaft dél-lengyelországi beruházása mellett ismét előtérbe kerülhet az együttműködés a PKN-nel, illetve az OMV-vel, melyet a Mol eddig elkerülni látszott. Ráadásul közben Mol-, illetve leendő PKN-vétele miatt, valamint kitűnő eredményei folytán az OMV erősödött, így közel egyenlő feleknek kellene megegyezniük a feltételekről, úgyhogy vélhetően mindenki magát tartaná vezető erőnek és minden fél csak a saját részvényesi értékének növelését tarthatja szem előtt.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.