close
Japán stop a Mox-nak?
Áram - Egyéb - Megújuló

Japán stop a Mox-nak?

A British Nuclear Fuels (BNFL) csoporthoz tartozó, a kevertoxidot (mixed-oxide: Mox) újrafelhasználó Sellafield Mox megnyitása ellen szavazott a Tokiótól mintegy 300 kilométerre lévő Kariwa falu lakossága vasárnap. A lakók ellenzik, hogy a Tokiói Erőmű Mox-tüzelőanyaggal töltse meg a Kashiwazaki-Kariwa melletti üzem reaktorait. A szavazás késleltetheti a japán Mox-programot, amelynek lényege az egyébként veszélyes hulladéknak minősülő kevertoxid újrafelhasználása – írja a Financial Times.
A BNFL-t kellemetlenül érintheti a Sellafield Mox – egyébként nem törvényerejű – leszavazása, hiszen a vállalat egyik illetékese elismerte: az angol cégnek Japán a legnagyobb Mox-vásárlója. A 460 millió font értékű Sellafield Moxot azonban az esetleges kedvezőtlen japán döntés sem veszélyezteti – közölte a magát megnevezni nem kívánó illetékes, aki szerint még visszalépésnek sem tekinthető a helyiek szavazása, mivel a japán kormány továbbra is a Mox-program folytatása mellett áll. A Sellafield Moxot még öt évvel ezelőtt építették, megnyitási engedélyét viszont csak mostanra, a júniusi nagy-britanniai választások utánra várják a japán környezetvédelmi minisztertől. A várakozások szerint a kevertoxid-gyár működtetése a nukleáris hulladékok tárolásával és védelmével együtt is gazdaságilag megvalósítható.

Ellenzők viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy – az eredetileg az elhasznált fűtőanyagok újrafelhasználására kifejlesztett – Mox-eljárás sokkal drágább, mint a hagyományos fűtőanyagokból nyert energiatermelés, valamint jelentősen megnöveli az atomfegyverek kifejleszthetőségének kockázatát. A Mox ugyanis plotúniumot is tartalmaz, amely egyébként a nukleáris robbanófejek anyaga – írja az FT.

A japán környezetvédelmi minisztérium ígéretet tett arra, hogy az üzem engedélyének kiadásakor figyelembe veszi a helyi szavazás eredményét. Egy illetékes azonban megjegyezte: egyelőre nem lehet messzemenő következtetéseket levonni a szavazás eredményéből.

A japán közvélemény egyébként egy 1999-es incidens óta bizalmatlan a Mox-szal szemben: két évvel ezelőtt a BNFL munkatársai meghamisítottak néhány, a Mox-ra vonatkozó minőségellenőrzési adatot, amikor a veszélyes anyagot a Kansai Elektromosáram Vállalathoz szállították. A botrány óta a BNFL és a kereskedelmi és ipari minisztérium hiába próbálja visszaállítani a japánoknak a cégbe és az atomenergiába vetett bizalmát. A Zöld Akció nevű anti-nukleáris civil szervezet vezetője a korábbi botrány és mostani szavazás után lehetetlennek tartja, hogy Japán valaha is Mox-ot vásároljon a BNFL-től. Junichiro Koizumi viszont hétfőn kijelentette: a Mox-program folytatódni fog, de nagyobb erőfeszítéseket kell tenni azért, hogy az emberek megértsék és elfogadják a nukleáris energiát. Egy olyan országban, ahol a felhasznált energia egyharmadát az atomerőművekben termelt energia adja, erre szükség is lesz.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.