close
Hosszú távú szerződések – új frontvonalat nyit a dunamenti erőmű?
Áram - Egyéb - Interjúk

Hosszú távú szerződések – új frontvonalat nyit a dunamenti erőmű?

Az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának energetikai albizottsága legalább 10-16 milliárd forintos megtakarításra számít, az erőművek és az MVM RT. között fennálló, hosszú távú áramvásárlási szerződések újratárgyalásától. A testület január 16-i ülésén, mint arról az EnergiaInfó is beszámolt, Kocsis István, az MVM Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a csepeli és a mátrai erőművel bíztatóak a tárgyalások, a tiszai erőmű tulajdonosával, az amerikai AES-sel, illetve a dunamenti erőművel (DERT) azonban távolinak tűnik a megegyezés.

Ezt követően, a belga Electrabel tulajdonában álló dunamenti erőmű vezetője sajtóbeszélgetésen ismertette a társaság álláspontját. Az ez alkalomból kiadott sajtóközleményben kifejezésre juttatják, hogy a cég méltánytalannak ítéli azt a beállítást, amely szerint négy nevesített, kiemelkedő nyereségű erőművi társaság közül kettővel megállapodtak volna, a DERT viszont „makacsul ellenállna” az MVM-el történő megegyezésnek. A DERT felhívja a figyelmet arra, hogy tavaly december óta több alkalommal is szóban és írásban 2006-ra szólóan egyszeri, 3 milliárd forint árengedményt adna az MVM-nek. A teljes megállapodás létrejöttének akadálya, hogy az MVM további egyedi feltételeket szabott a HTM-el kapcsolatban, nevezetesen a MOL Dunai Finomító (DUFI) gőzellátása vonatkozásában.

Kuhl Tibor vezérigazgató a január 20-ai sajtótájékoztatón magyarázatképpen elmondta, hogy az 1995-ben megkötött HTM szerves része az MVM és MOL közötti megállapodás a DUFI 1993-2007 közötti időszakra szóló hőellátásáról. A DUFI-t hővel ellátó, kapcsoltan villamos energiát termelő blokk minimális terhelése nem csökkenthető a hőellátás biztonságának veszélyeztetése nélkül. Ezzel függött össze az éveleji közüzemi mérlegköri menetrendadási vita is az MVM, mint közüzemi nagykereskedő és a DERT között, amelynek során a MAVIR végső eszközként már a hálózati hozzáférés megtagadását helyezte kilátásba.

Kuhl Tibor hangsúlyozta, hogy a SUEZ-Electrabel által tulajdonolt cég nem privilegizált helyzetet szeretne, hanem egyenlő elbánást. A DERT komoly hatékonyságnövelést elért blokkjai áraikat illetően is állják a korrekt összehasonlítást a hasonló technológiájú más erőművekkel, ha a kondenzációs F blokkot az AES Tisza II-vel, a kombinált ciklusú G2 blokkot a Csepeli Áramtermelő Kft berendezésével, és a kapcsoltan termelő G1 blokkot a Budapesti Erőmű létesítményeivel vetik össze.

Hozzátette, hogy a DERT-nek semmilyen takargatnivalója nincsen az adatok nyilvánossága tekintetében sem. A cég saját tőkéje 37,5 mrd Ft volt 2004-ben, amikor 72,8 mrd Ft-os árbevétele után 10,8 mrd Ft adózott eredményt könyvelhetett el, míg hosszú lejáratú kötelezettségek nincsenek. A 2005-ös számok előreláthatóan hasonlóan alakulnak. A privatizáció óta eltelt időszak megtérülési rátáját a névérték 118 %-án történő vételi befektetéshez kell viszonyítani.

Kuhl Tibor megerősítette, hogy a DERT által az MVM-nek tett felajánlás (3 milliárd Ft) ismeretei szerint a legmagasabb az erőművi társaságok között. Az MVM idén várhatóan 40-45 milliárd Ft-os veszteségének a GKM és MEH által elvárt mértékben történő csökkentése azonban az arányos teherviselésen kellene alapulnia.

A sajtóbeszélgetést követően az MVM Rt. írásban eljuttatta szerkesztőségünkhöz a DERT vezérigazgatója által elmondottakkal kapcsolatos álláspontját.
A Magyar Villamos Művek Zrt. sajnálattal vette tudomásul, hogy egy szakmai, kereskedelmi vitát a Dunamenti Erőmű Rt. az arra rendelkezésre álló szakmai fórumok helyett a sajtó nyilvánossága előtt kíván lefolytatni.

Az MVM Zrt. a 2006. január 16-i Energetikai albizottság ülésén
– amelyen a Dunamenti Erőmű is meghívottként részt vett – részletes tájékoztatást adott az erőművekkel folytatott tárgyalásokról. A 2005. novembere óta folytatott tárgyalássorozaton részt vesznek a Magyar Energia Hivatal és a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakértői is.

A Dunamenti Erőmű Rt.-vel folytatott tárgyalások ez idáig nem vezettek eredményre, amelynek az alábbi okai vannak:

 a Dunamenti Erőmű által ajánlott árengedmény jellege, mértéke a tárgyalások során folyamatosan változott, és a Dunamenti ezek teljesítéséül számos olyan feltételt támasztott, amelyek az MVM számára elfogadhatatlanok, és a közüzemi fogyasztókat hátrányosan érintenék;
 a Dunamenti Erőmű az árengedményt a 2006. évre – az eddigi gyakorlattól és az MVM ajánlatától eltérő módon számolt – jelentősen emelt árakból kívánja adni;
 a Dunamenti Erőmű általunk részletesen nem ismert okok miatt több esetben megsértette a rendszerirányító MAVIR ZRt. által jóváhagyott villamos energia menetrendeket, illetve nem tartotta be a rendszerirányító utasításait, így veszélyeztette a hazai villamosenergia-ellátás biztonságát. A Magyar Energia Hivatal – nyilvános – 5/2006. sz. határozatában megállapította, hogy a Dunamenti viselkedése, üzemviteli magatartása jogellenes, sérti az irányadó hazai jogszabályokat és működési engedélyében foglaltakat, ezért az iparág történetében precedens mértékű, 75 millió forint bírságot szabott ki, valamint határozatában előírta a jogellenes magatartás azonnali beszüntetését.

A Dunamenti Erőmű Rt. a fent vázolt jogellenes magatartással nem hagyott fel, jelenleg is folytatja, azaz nem tartja be maradéktalanul az MVM mint vásárló által adott és a rendszerirányító által az ellátási szabályzatokban rögzített eljárásban jóváhagyott villamosenergia-termelési menetrendjét, jelentős károkat okozva ezzel egyéb hazai – szabályosan üzemelő – termelőknek, köztük a Paksi Atomerőmű Rt.-nek – áll az MVM Zrt. tájékoztatójában.

Az MVM Zrt. a hazai közüzemi villamos energia termelőkkel kötött hosszú távú szerződésekben foglalt rendelkezéseket – megkülönböztetéstől mentesen – maradéktalanul betartotta, így a Dunamenti Erőmű berendezéseit is úgy üzemelteti, hogy azok maradéktalanul kielégítik a hosszú távú szerződésben foglaltakat.

A Dunamenti Erőmű külön, nem engedélyesi tevékenység keretében, üzleti célú hőértékesítési tevékenységet is végez. Ezen tevékenységéhez nevesítetten rendelkezésére áll az MVM Zrt. által hosszú távú szerződésben le nem kötött, a MOL Dunai Finomítójának gőzellátását teljes mértékben biztosító berendezés (G1 jelű blokk). Az MVM ezen berendezés üzemeltetésére nincs hatással, az teljes mértékben a Dunamenti hatásköre, a G1 által megtermelt villamos energiának nem vásárlója. Azt a Dunamenti az elmúlt időszakhoz hasonlóan versenypiacon saját kockázatára értékesítheti. A Dunamenti Erőmű más berendezéseire fennálló, MVM Zrt.-vel kötött hosszú távú szerződés mindössze ezen, gőztermelésre alapított egységre vonatkozó üzemzavari gőz tartalék tartási feltételeket tartalmazza, amelyet az MVM Zrt. a múltban betartott és a jövőben is maradéktalanul be fog tartani.

Az MVM Zrt. nem vállalja és vállalhatja át azonban a Dunamenti kereskedelmi kockázatait és nem várható el, hogy a közüzemi fogyasztók finanszírozzák a Dunamenti szabadpiaci villamosenergia-értékesítési, illetve üzleti célú gőzszolgáltatási nehézségeiből származó költségeit.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.