close
Gázkartell, karácsonyra
Egyéb - Gáz

Gázkartell, karácsonyra

Az ĂŠv vĂŠgĂŠre megszĂźlethet egy olyan, kĂśzel globĂĄlis gĂĄzpiaci megĂĄllapodĂĄs, amelyen keresztĂźl az ĂśsszefogĂł termelők az eddiginĂŠl erősebb befolyĂĄst gyakorolnak az ĂĄrakra. A GECF gĂĄzfĂłrum tagjai december 23-ĂĄn MoszkvĂĄban dolgoznak majd a jĂĄtĂŠkszabĂĄlyok ĂşjraĂ­rĂĄsĂĄn.

December 23-ĂĄn talĂĄlkoznak ismĂŠt a GĂĄz-exportĂĄlĂł OrszĂĄgok FĂłrumĂĄnak (GECF) tagjai, hogy tanulmĂĄnyozzĂĄk a szerdai megbeszĂŠlĂŠsĂźkĂśn, tovĂĄbbi műkĂśdĂŠsĂźk kereteit meghatĂĄrozĂł charta tartalmĂĄt. A moszkvai miniszteri talĂĄlkozĂł elĂŠ viendő anyagrĂłl rĂŠszleteket nem kĂśzĂślt Szergej Smatko orosz energiaminiszter a Platts szerint, helyettese viszont, Anatolij Janovszkij egy nappal korĂĄbban hangsĂşlyozta, hogy a GECF nem kĂ­vĂĄn OPEC jellegű szerveződĂŠssĂŠ vĂĄlni. A fĂłrum tagjai OroszorszĂĄg, IrĂĄn, Katar, AlgĂŠria, BolĂ­via, Brunei, Venezuela, Egyiptom, IndonĂŠzia, LĂ­bia, Malajzia, NigĂŠria, az EgyesĂźlt Arab EmĂ­rsĂŠgek, Trinidad ĂŠs Tobago. NorvĂŠgia ĂŠs az EgyenlĂ­tői Guinea megfigyelőkĂŠnt vesz rĂŠszt a szervezet talĂĄlkozĂłin. A felsorolt orszĂĄgok egyĂźtt a vilĂĄg gĂĄzkĂŠszleteinek mintegy kĂŠtharmadĂĄt ellenőrzik. 

MegnyugtatĂł lenne a miniszter-helyettesi bejelentĂŠs, de kĂŠt okbĂłl sem az. EgyrĂŠszt azĂŠrt, mert az a tĂŠny, hogy nem kĂ­vĂĄnnak OPEC-szerűen műkĂśdni, az nem egĂŠszen az elhatĂĄrozĂĄsukon mĂşlik, hanem, mert nem is tudnĂĄnak. Ismert, hogy az OPEC fellĂŠpĂŠsĂŠnek az a lĂŠnyege, hogy tagjai csak a kĂśzĂśsen megĂĄllapodott maximum szerinti mennyisĂŠgű olajat dobnak a piacra, hogy ezzel az ĂĄltaluk meghatĂĄrozott sĂĄvban tartsĂĄk az ĂĄrakat. AkciĂłikkal kĂŠtsĂŠgtelenĂźl befolyĂĄsoljĂĄk a vilĂĄgpiaci ĂĄrakat, azokra azonban mĂĄs tĂŠnyezők is hatnak. (MinimumtermelĂŠst nem szoktak meghatĂĄrozni, hiszen tagjaik egyĂŠbkĂŠnt is a minĂŠl nagyobb eladĂĄsban ĂŠrdekeltek, nem kell tehĂĄt őket mĂŠg megĂĄllapodĂĄssal is arra ĂśsztĂśnĂśzni, hogy adott szintű kivitelt teljesĂ­tsenek.) 

Ám ezt az ĂĄrbefolyĂĄsolĂł technikĂĄt a gĂĄzpiac sajĂĄtossĂĄgai miatt nem tudja lemĂĄsolni a GECF. A vilĂĄgon eladott fĂśldgĂĄz mennyisĂŠge ugyanis hosszĂş tĂĄvĂş szerződĂŠseken keresztĂźl jut el a vevőkhĂśz, vagyis nem olyan piaci mechanizmus szerint, amilyet egy hatĂŠkony, kartellszerű műkĂśdĂŠs feltĂŠtelez. MĂĄsrĂŠszt sok esetben a vevő egyetlen gĂĄzvezetĂŠken szolgĂĄlhatĂł ki, ĂŠppen azon, amely meglĂŠvő ellĂĄtĂłjĂĄval kĂśti Ăśssze, ez megint csak nem piacszerű feltĂŠtel. VĂŠgĂźl az is tudott, hogy a vilĂĄg gĂĄzpiacĂĄnak egyelőre csak nagyon kis hĂĄnyadĂĄt kĂŠpviseli a cseppfolyĂłs gĂĄzzal valĂł kereskedĂŠs, amelyben viszont mĂĄr lehetősĂŠg lenne ĂĄregyeztetĂŠsre. 

MĂĄsrĂŠszt azĂŠrt nem lehet megnyugtatĂł, amit Anatolij Janovszkij mondott, mert minden a termelői oldali ĂśsszefogĂĄs – legyen bĂĄrmely termĂŠkről szĂł – elsősorban a vevőkkel szembeni egysĂŠges fellĂŠpĂŠst cĂŠlozza. Nem lenne meglepő, ha az a bizonyos, karĂĄcsony előtt megbeszĂŠlendő charta valamifĂŠle ĂĄregyeztetĂŠst is tartalmazna ott, ahol lehet, vagyis a cseppfolyĂłs fĂśldgĂĄz piacon. De megtalĂĄlhatjĂĄk december 23-ĂĄn annak a mĂłdjĂĄt is, hogyan egyeztessenek ĂĄrat az olyan piacokon, ahovĂĄ egyes GECF-tagok csĂśvĂśn, mĂĄsok LNG-tankeren szĂĄllĂ­tanak. 

OroszorszĂĄgot sokszor ĂŠri vĂĄd amiatt, hogy gĂĄzpiaci sĂşlyĂĄnĂĄl, sok orszĂĄg esetĂŠben kizĂĄrĂłlagos, vagy meghatĂĄrozĂł szĂĄllĂ­tĂłi pozĂ­ciĂłjĂĄnĂĄl fogva eleve monopolhelyzetĂŠt kihasznĂĄlva kĂśt hosszĂş tĂĄvĂş szerződĂŠseket. Ez igaz lehet akkor is, ha a vevővel kĂśzĂśsen hatĂĄrozza meg a gĂĄzĂŠrt fizetendő Ăśsszeget rĂśgzĂ­tő gĂĄzĂĄrkĂŠpletet, hiszen az arrĂłl szĂłlĂł tĂĄrgyalĂĄson mĂĄr eleve nem azonos az eladĂł ĂŠs a vevő mozgĂĄstere. MĂŠg sĂşlyosabb vĂĄd, hogy a gĂĄzszĂĄllĂ­tĂĄson keresztĂźl – illetve, mivel azt elvben bĂĄrmikor megvonhatja -, OroszorszĂĄg egyĂŠb gazdasĂĄgi előnyĂśkre tehet szert, sőt politikai nyomĂĄst is alkalmazhat vevőivel szemben. UtĂłbbit főkĂŠnt a szovjet utĂłdĂĄllamokra lehet ĂŠrvĂŠnyes, amelyeket hivatalosan rĂŠgen „elengedett”, a gyakorlatban, Ăşgy tűnik, nem. E vĂĄdakat OroszorszĂĄg, illetve az ereje gĂĄzpiaci megtestesĂ­tőjĂŠnek tekintett Gazprom mindig is cĂĄfolta. BĂĄr EnergiaInfĂł nem kĂ­vĂĄn politikai kĂŠrdĂŠsekben ĂĄllĂĄst foglalni, ĂĄltalĂĄnossĂĄgban kijelenthetjĂźk, hogy bĂĄrmely kĂŠt fĂŠl dominĂĄns/kiszolgĂĄltatott helyzete vajmi kevĂŠs garanciĂĄt ad arra, hogy az előbbi helyzetet ĂŠlvező fĂŠl ne akarja kihasznĂĄlni pozĂ­ciĂłit, s hogy az utĂłbbi ne legyen kĂŠnytelen engedni a nyomĂĄsnak. E dominĂĄns pozĂ­ciĂł most kiszĂŠlesedik, ha OroszorszĂĄg Ăśsszefog mĂĄs, a sajĂĄt gĂĄzpiacukon szintĂŠn meghatĂĄrozĂł pozĂ­ciĂłban lĂŠvő termelőkkel. 

TegyĂźk hozzĂĄ, nem ilyen fekete-fehĂŠr a helyzet. KorlĂĄtot szab OroszorszĂĄg gĂĄzpiacon keresztĂźli, esetleges nyomĂĄsgyakorlĂĄsĂĄnak, hogy maga is fĂźgg a vevőitől. TermĂŠszetes piacĂĄnak azok az orszĂĄgok szĂĄmĂ­tanak, amelyek felĂŠ mĂĄr kiĂŠpĂ­tette a gĂĄzvezetĂŠkeket. Igaz, ezen orszĂĄgokat, ha akarja, kijĂĄtszhatja egymĂĄs ellen, ami gĂĄzt megvon az egyik oldalon, eladhatja mĂĄshol, drĂĄgĂĄbban, persze, mozgĂĄsterĂŠt behatĂĄroljĂĄk a szerződĂŠsei. BehatĂĄroljĂĄk, de csak rĂŠszben. Műszaki okokra, vitathatĂł tartozĂĄsokra, meg nem kĂśtĂśtt szerződĂŠsekre hivatkozva „szabĂĄlyosan” is mĂłdja van megvonni vevőjĂŠtől a gĂĄzt. Ismertek azok a tervei is, amelyek szerint Ăşj vezetĂŠkeken Ăşj vevőkhĂśz tuttathatnĂĄ el a gĂĄzt, de ezek mĂŠg csak tervek. ÖsszessĂŠgĂŠben, bĂĄrmik is legyenek a GECF hivatalosan meghirdetett szĂĄndĂŠkai, vevői oldalrĂłl nem sok jĂł remĂŠlhető tőle.Â