close
Duna-vízre cserélnénk a bősi áramot
Egyéb - Olaj

Duna-vízre cserélnénk a bősi áramot

Alighanem ma kapja kézhez a szlovák kormány a magyar fél tárgyalási javaslatát. A magyar küldöttség vízre cserélné a Bősön termelt áram hazánkat megillető részét, s már az első tárgyalási fordulókon az új vízmegosztási megállapodásról tárgyalna – írja hétfői számában a Népszava.
A Dunai Kormánybiztosság útjára indította azt a tárgyalási menetrendjavaslatot, amely alapján a magyar fél a jövőben megbeszéléseket kíván folytatni Szlovákiával a bősi vízlépcsővita megoldásáról. A dokumentum – diplomáciai csatornákon – várhatóan ma, esetleg holnap érkezik meg Pozsonyba, ahol a következő kétoldalú egyeztetést tarja a két delegáció. A találkozó időpontját azonban még nem tudni, mivel ezúttal a szlovák tárgyalócsoport hívja majd meg a magyar küldöttséget – tudtuk meg Székely Lászlótól, a Dunai Kormánybiztosság vezetőjétől.
A “menetrend” elkészítéséhez az 1999-ben átadott magyar javaslatot és az arra adott szlovák választ vették alapul a Dunai Kormánybiztosság szakértői. Így feltételezhető, hogy Szlovákia képviselői is tárgyalásra alkalmasnak találják a most elküldött magyar javaslatcsomagot. A rövidesen megkezdődő egyeztetéssorozat végén – várhatóan még ebben az évben – kormányközi megállapodást kötnek a két ország megbízottai. Az “előszerződés” annak a később megkötendő kétoldalú államközi egyezménynek az elveit, legfontosabb elemeit rögzíti, amely az eredeti vízlépcső-szerződés, az 1977-es egyezmény helyébe lép majd.
Úgy tudjuk: a magyar szakértők az első egyeztetés alkalmával a vízmegosztási kérdésekről, illetve a két országnak a bősi erőműrendszerben lévő tulajdoni hányadának megállapításáról szeretnének tárgyalni. Ezekben a kérdésekben azonban egyelőre eltér a felek álláspontja. Szlovákia szerint ugyanis hazánknak mindössze 14 százalékos tulajdoni hányada van az erőműrendszerben, míg a magyar szakértők számításai szerint legalább 25 százalék.
Magyarországot – az erőműben lévő tulajdoni részével arányosan – megilletné a bősi vízi erőműben megtermelt elektromos energia egy része. Vagyis az erőműben előállított áramból országunknak is részesednie kellene, s ezt Szlovákia is elismeri. A magyar fél már az első egyeztetések alkalmával kérni fogja áramrészesedése vízre váltását. Így már akkor is, ha csak a szlovákok által elismert energiahányadnak megfelelő pluszvízmennyiséget megkapnánk, a Duna teljes vízhozamának a jelenleg átadott 17-18 százaléka helyett Szlovákiának a vízhozam mintegy 30 százalékát át kellene engednie az Öreg-Duna medrébe. (A többletvíz a Szigetköz ökológiai állapotát javítaná.)
Mint már korábban megírtuk: ma még abban sem értenek egyet a felek, miként kellene kiegyenlíteni a két ország egymással szemben támasztott kárigényeit. Szlovákia ugyanis tudomásul vette, hogy nem épül meg a nagymarosi vízlépcső, de erre az esetre kártérítési követelést helyezett kilátásba. A magyar szakértők szerint viszont Szlovákia számára előnyös megoldás lenne, ha a két ország lemondana az egymással szemben támasztott kártérítési igényéről, s a tárgyalócsoportok a hágai Nemzetközi Bíróság által ajánlott “nullszaldós” kárrendezés mellett döntenének. A hazai szakemberek számításai szerint ugyanis hazánk veszteségei nagyobbak, mint Szlovákiáé. A számszerűsíthető kárigényünk hozzávetőleg 280-400 milliárd forintra tehető. A nem vagyoni kár nagyságára vonatkozóan egyelőre nincsenek pontos számítások.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.