close
Az OPEC szembeszáll az árral
Egyéb - Olaj

Az OPEC szembeszáll az árral

Drágult tegnap a kőolaj azt követően, hogy a piacokon elterjedt a pletyka: a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) olajtermelésének visszafogására készül – írja a szerdai Magyar Hírlap.Drágult tegnap a kőolaj azt követően, hogy a piacokon elterjedt a pletyka: a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) olajtermelésének visszafogására készül. Az orosz Lukoil olajtársaság vezetése eközben bejelentette: jogi eszközökkel lépnek fel mindenkivel szemben, aki megpróbálná a céget iraki olajüzleteiből “kitúrni”.

Megtorpant tegnap a kőolaj árának napok óta tartó esése arra a (rém)hírre, hogy a világ olajfogyasztásának bő harmadát fedező Kőolaj-exportáló Országok Szervezete kitermelésének visszafogására készül. Az Európában irányadó Brent hordóját (1 hordó = 159 liter) a hétfői 23,4 dolláros négyhavi mélyponttal szemben tegnap már 24,6 dollár fölött is adták-vették, s hasonló áremelkedést produkált az Észak-Amerikában meghatározó West Texas Intermediate is. A fekete arany ára persze még a tegnapi emelkedéssel együtt is jó harminc százalékkal elmarad az egy-másfél hónappal ezelőttitől: február végén a West Texas hordójáért még 40 dollárt adtak.

Az OPEC állítólagos termeléscsökkentési tervéről szóló pletykáknak az elmúlt napok kitartó olajáresése, valamint a 11 tagú kartell április 24-ére beiktatott rendkívüli közgyűlése adott táptalajt. A piacok ugyanis attól félnek, hogy az OPEC, amely – saját szempontjából érthetően – nem szeretné, hogy az olaj ára még tovább zuhanjon, esetleg hivatalos kitermelési kvótájának csökkentésével, de legalábbis termelésének visszafogásával próbálja elejét venni a további áresésnek.

A piaci ítélet szerint az OPEC ilyen lépését az iraki háború jelentette intenzív fenyegetés múlása is valószínűsíti: az iraki olajmezőket ez idáig nem érte számottevő károsodás, miközben egyre inkább úgy tűnik, hogy a brit–amerikai erők hamarosan véget vethetnek a Szaddám-rezsimnek.

Eközben éles kirohanást intézett potenciális iraki konkurensei ellen a globális olajpóker egyik orosz résztvevője, a Lukoil óriáscég. Leonyid Fedun, a társaság alelnöke a Kommerszant orosz gazdasági napilapnak nyilatkozva kijelentette: ha kell, a Lukoil akár húszmilliárd dolláros kártérítési keresetet is indít minden olyan vállalat ellen, amely szemet vet arra a nyugat-kvurnai olajmezőre, amelynek feltárási jogát a cég legális szerződésben szerezte meg a Szaddám-féle kormányzattól.

Elemzők szerint az oroszok aggodalma nem teljesen alaptalan: az Irakot megszálló/felszabadító amerikaiak minden bizonnyal meg kívánják majd határozni az iraki olajkincs kitermelésének mikéntjét.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.