close
A PKN Orlen ismét a Mol-együttműködés mellett foglalt állást
Egyéb - Olaj

A PKN Orlen ismét a Mol-együttműködés mellett foglalt állást

A PKN Orlen ismét, ezúttal egy német lapban megjelent cikk útján jelezte, hogy érdeklődik a Mol 23 százalékos, állami pakettjének megvásárlása iránt, s a magyar céggel közösen venne részt a cseh Unipetrol privatizációjában – jelentette a NapiOnline. A PKN Orlen részt kíván venni a Mol privatizációjának következő fázisában – jelentette ki Zbigniew Wrobel, a vezető lengyelországi olajcég, a PKN Orlen SA vezérigazgatója, ezúttal a német Handelsblattnak adott interjúban. Wrobel korábban a lengyel PAP hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy szóban már a magyar kormánynak címezve is kifejezték ez irányú szándékukat. A vezérigazgató a Handelsblattban ismét megemlítette az Unipetrol privatizációs tenderén való közös indulás lehetőségét. Korábban Wrobel a kelet-közép-európai konszolidáció fontosságát hangsúlyozta. A regionális vezető szerepet megszerző olajcég megteremtésének szerinte három éven belül le kell zajlania, ezt ő a PKN, az OMV és a Mol együttes fellépésével tudja elképzelni. A folyamatnak pedig már az idén el kellene kezdődnie.

A Mol Rt. közel 23 százalékos, állami kézben levő részvénycsomagjának sorsa a jelek szerint nem csupán itthon kelt érdeklődést. A lengyel vezető menedzser nyilatkozatából legalábbis úgy tűnik, mintha sorakozni kezdtek volna a Mol-részvényvásárlók. Ám a nyilatkozat komolyságának megítéléséhez hozzátartozik az is, hogy tudomásunk szerint a magyar fél részéről a Mol privatizációjával kapcsolatban a választások óta egyedül a tőkepiaci értékesítés vetődött fel mint lehetséges módszer.

Ez következik Kamarás Miklós ÁPV-vezérigazgató eddigi megnyilatkozásaiból, nemkülönben kevésbé konkrétan fogalmazó kormánypolitikusok nyilatkozataiból is. Az említett megfogalmazásokból eddig nem derült ki, hogy vajon a teljes állami csomag vagy csak egy része kerülne értékesítésre.

Megkérdőjelezhető a PKN-vezérigazgató másik két kijelentésének komolysága is. A PKN Orlen alig néhány napja jelentette be közös részvételi szándékát az Agroferttel az Unipetrol-privatizációban; a Mol sokkal visszafogottabban nyilatkozott e kérdésben. Az OMV-val és Mollal hármasban kialakítandó nagy olajcég képe pedig meglehetősen meglepő, tekintve, hogy a deklarációk szerint mindhárom cég vezető pozícióra törekszik a térségben, nehéz hát elképzelni, hogyan férnének meg egymással. Ráadásul elemzők szerint a PKN a konszolidációs folyamatban némileg le van maradva, annak ellenére, hogy nemzetközi terjeszkedésének első lépéseként nemrégiben megvásárolt mintegy 400 Aral-benzinkutat.

Az Unipetrol privatizációs pályázata még viszonylag korai stádiumban van, hiszen előzetes információk szerint csak e hét végén erősíti meg hivatalosan is a cseh állami vagyonügynökség a cég magánosításához kiválasztott tanácsadók megbízását.

Az Unipetrolnak – amelynek része egy finomító és több vegyigyár is – korábban már volt egy sikertelen privatizációs kísérlete, amelyen akkor a Mol is indult az általa irányított TVK-val és az OMV-vel közösen. A mostani potenciális érdeklődők között számon tartják a magyar olajtársaságot is, illetve a Jukoszt, az OMV-t, a korábbi nyertes Agrofertet és a vele nemrégiben közös fellépést bejelentő PKN Orlent. Az Interfax hírügynökség ezzel kapcsolatban május végén megkérdezte Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját a magyar szándékokról, az elnök azonban kitérő választ adott, mondván, hogy csak a privatizáció konkrét részleteinek ismeretében dönthetnek arról, hogy újra versenybe szállnak-e a cseh olajipari holdingért.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.