close
A GM háztartási üzemanyagcellát fejlesztett
Áram - Egyéb - Megújuló

A GM háztartási üzemanyagcellát fejlesztett

A General Motors Corp. hidrogén-alapú üzemanyagcellát fejlesztett háztartások és vállalkozások energiaellátására. A termék a Bloomberg szerint sokkal gyorsabban eljuthat majd a vevőkhöz, mint a gyártó kis károsanyag-kibocsátású járművei.
A GM generátora földgázból, metánból vagy könnyűbenzinből vonja ki a hidrogént, amit oxigénnel összekeverve termeli az áramot. A General Motors – a világ legnagyobb autógyártója – a Michigan államban lévő Traverse Cityben rendezett éves járműipari konferencián mutatta be az új cellát, ahogyan a Chevrolet S-10 teherautó prototípusát is. Ez utóbbit a GM akkumulátora hajtja, amely könnyűbenzinből fejleszt hidrogént.

Az autógyártók milliárd dollárokat költenek üzemanyagcellák fejlesztésére, amelyek a benzinmotorok tisztább alternatívái lehetnek, továbbá olyan belső égésű motorokra, amelyek megfelelnek a kormány szigorodó környezetvédelmi előírásainak – emlékeztet a Bloomberg. (Mint az Energiainfo korábban beszámolt, Bush elnök energia programja szintén dollár milliárdokat helyezett kilátásba azon autógyártók támogatására, amelyek a mainál lényegesen kisebb fogyasztású járműveket fejlesztenek ki.) A General Motors elsőkén fejlesztett ki háztartások számára üzemanyagcellát, az épületek energiaellátására.

Üzemanyagcellákat pillanatnyilag főként az űrhajókban használnak. Az elemekhez hasonló eszközök hidrogénből és oxigénből termelt árammal hajtanak egy villanymotort. Kedvező körülmények között használatuk semmi szennyeződéssel nem jár, mindössze a keletkezett kevés vizet permetezik szét. Környezetvédelmi előnyeik mellett üzemanyagcellás járműveket jóval olcsóbb lesz majd gyártani, mint a mostani, belső égésű motorral ellátottakat.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.