close
Nemzetközi csúcsesemények futószalagon
Blog - Egyéb - Olaj

Nemzetközi csúcsesemények futószalagon

Nem panaszkodhatunk, az elmĂşlt hĂŠten esemĂŠnydĂśmping volt az energiapolitika vilĂĄgszĂ­npadĂĄn. A 100 dollĂĄros olajĂĄr fenyegető ĂĄrnyĂŠkĂĄban adta kĂśzre legĂşjabb kitekintĂŠsĂŠt a NemzetkĂśzi Energia ÜgynĂśksĂŠg, ĂŠs tartotta kongresszusĂĄt az Energia VilĂĄgtanĂĄcs.
A NemzetkĂśzi Energia ÜgynĂśksĂŠg (IEA) minden ĂŠvben vaskos kiadvĂĄnnyal ejti gondolkodĂłba az ĂŠrdeklődő ĂŠs aggĂłdĂł kĂśzĂśnsĂŠget. A fejlett ipari orszĂĄgokat tĂśmĂśrĂ­tő OECD szakosĂ­tott szervezetekĂŠnt műkĂśdő IEA nagyĂĄgyĂşja a „VilĂĄg energia kitekintĂŠse” (World Energy Outlook – WEO) cĂ­mű kiadvĂĄny, amely ĂŠvenkĂŠnti aktualizĂĄlĂĄssal fĂłkuszĂĄl egy-egy kiemelt tĂŠmĂĄra. A WEO-2007 a globĂĄlis kilĂĄtĂĄsokat KĂ­na ĂŠs India vĂĄrhatĂł fejlődĂŠsĂŠre hegyezi ki, Ă­gy nem vĂŠletlen, hogy mĂşlt pĂŠnteken ĂŠppen Pekingben mutatta be hivatalosan anyagot Nobuo Tanaka főigazgatĂł, aki szeptemberben vĂĄltotta Claude Mandilt a szervezet ĂŠlĂŠn.

A vilĂĄg energiafogyasztĂĄsa 2030-ig vĂĄrhatĂłan 50 szĂĄzalĂŠkkal bővĂźl a referencia szcenĂĄriĂł szerint, s ennek a bővĂźlĂŠsnek 45 szĂĄzalĂŠkĂĄt KĂ­na ĂŠs India adja. A kĂŠt – felettĂŠbb gyorsan – fejlődő ĂłriĂĄs primer energiahordozĂł ĂŠtvĂĄgya nagyjĂĄbĂłl megduplĂĄzĂłdik ebben az időszakban. Ez nem is meglepő, ha lĂĄtjuk, hogy KĂ­na pĂŠldĂĄul 2002-2005 kĂśzĂśtt JapĂĄn ĂŠves energiaigĂŠnyĂŠvel nĂśvelte felhasznĂĄlĂĄsĂĄt. Ennek nyomĂĄn – ĂŠrdemi alternatĂ­v politikĂĄk ĂŠs forgatĂłkĂśnyvek hiĂĄnyĂĄban – a kĂŠt orszĂĄg tavaly mĂŠg csak 5,4 milliĂł hordĂłt kitevő egyĂźttes napi nyersolaj importja 2030-ra 19,1 milliĂł hordĂłra nő majd, ami meghaladja az USA ĂŠs JapĂĄn jelenlegi egyĂźttes importjĂĄt.

TovĂĄbbi folyomĂĄnykĂŠnt India a vilĂĄg harmadik legnagyobb szĂŠndioxid kibocsĂĄtĂłja lesz mĂĄr 2015-ben, KĂ­na ĂŠs az USA mĂśgĂśtt. El ne felejtsĂźk, a vilĂĄgban folytatĂłdik a WEO-2007 szerint is a fosszilis energiahordozĂłk dominanciĂĄja, nem utolsĂłsorban KĂ­na ĂŠs India szĂŠnbĂĄzisĂş villamosenergia-termelĂŠsi kilĂĄtĂĄsai nyomĂĄn. Nem csoda, ha az IEA riadĂłt fĂşj, hiszen az aktualizĂĄlt kitekintĂŠs minden eddigi vĂĄrakozĂĄsnĂĄl drĂĄmaibb fejlemĂŠnyeket vetĂ­t előre az energiahelyzet ĂŠs a klĂ­mavĂĄltozĂĄs vonatkozĂĄsĂĄban. TegyĂźk hozzĂĄ, hogy az IEA tisztsĂŠgviselői legitimnek tekintik a fejlődő vilĂĄg nĂśvekedĂŠsi igĂŠnyĂŠt, ĂŠs a megoldĂĄst a fejlett vilĂĄggal valĂł kooperĂĄciĂłban lĂĄtjĂĄk.

Ami a kĂ­naiakat illeti, ugyanakkor optimizmusra adhat okot a megĂşjulĂł energiafĂŠlesĂŠgek irĂĄnti elkĂśtelezettsĂŠgĂźk. A Worldwatch Institute kĂśzel egyidőben publikĂĄlt jelentĂŠse szerint 2020-ra minden jel szerint elĂŠrhetik, sőt tĂşl is teljesĂ­thetik a kitűzĂśtt 15 szĂĄzalĂŠkos megĂşjulĂł rĂŠszarĂĄnyt, 2050-re pedig – elkĂśtelezettsĂŠgĂźk fenntartĂĄsa esetĂŠn – a 30 szĂĄzaĂŠkot. KĂ­na tĂśbb mint 10 milliĂĄrd dollĂĄrt kĂślt idĂŠn vĂĄrhatĂłan a megĂşjulĂłkra, ennĂŠl tĂśbbet csak NĂŠmetorszĂĄg ĂĄldoz. ÖsszehasonlĂ­tĂĄskĂŠppen: a vilĂĄg Ăśsszes kiadĂĄsa 50 milliĂĄrd dollĂĄr volt 2005-ben.

Az IEA kezdődő roadshow-ja azonban csak rĂĄhangolĂĄs volt a tegnap zĂĄrult Energia VilĂĄgtanĂĄcs (World Energy Council – WEC) kongresszushoz. A WEC, az egyik legnagyobb ĂŠs legtekintĂŠlyesebb vilĂĄgszervezet, amelynek tevĂŠkenysĂŠgĂŠben immĂĄr 94 orszĂĄg vesz rĂŠszt, jĂśvőre Ăźnnepelheti 85. szĂźletĂŠsnapjĂĄt. HĂĄromĂŠvente tartott kongresszusainak sorĂĄban az idĂŠn RĂłmĂĄban rendezett ĂśsszejĂśvetel volt a huszadik, ezĂşttal az „Energia jĂśvője a kĂślcsĂśnĂśs fĂźggĂŠs vilĂĄgĂĄban” cĂ­m alatt.

NotabilitĂĄsok tĂśmege hallatta hangjĂĄt a rendezvĂŠnyen. Romano Prodi olasz miniszterelnĂśk az ĂŠgbeszĂśkő olajĂĄrakat kĂĄrhoztatta, Vlagyimir Putyin orosz elnĂśk – ĂźzenetĂŠben – a nyĂ­lt dialĂłgusokat sĂźrgette a piaci ĂĄtlĂĄthatĂłsĂĄg ĂŠrdekĂŠben, JosĂŠ Manuel Barroso, az EurĂłpai BizottsĂĄg elnĂśke generĂĄciĂłnk legnagyobb kihĂ­vĂĄsĂĄnak minősĂ­tette az energiafogyasztĂĄs ĂŠs a kĂśrnyezet problĂŠmĂĄs kapcsolatĂĄt. Pascal Lamy, a Kereskedelmi VilĂĄgszervezet főigazgatĂłja Ăśnkritikusan jelezte a WTO hiĂĄnyossĂĄgait: a vilĂĄgkereskedelmi szabĂĄlyok nem kellően veszik figyelembe az energiafĂŠlesĂŠgek sajĂĄtsĂĄgait, ĂŠs nem sikerĂźlt ĂĄtfogĂł versenyszabĂĄlyokat kialakĂ­tani globĂĄlisan.

Nem mindenki aratott persze egyforma tetszĂŠst. Paolo Scaroni, az ENI vezĂŠrigazgatĂłja arra emlĂŠkeztetett, hogy AlgĂŠria ĂŠs OroszorszĂĄg az EU fĂśldgĂĄzellĂĄtĂĄsĂĄnak pillĂŠrei. Az utĂłbbit illetően viszont Alekszander Medvegyev, a Gazprom elnĂśkhelyettese jelezte, hogy a tervezett Északi Áramlat ĂŠs DĂŠli Áramlat esetleges meghiĂşsulĂĄsa 85 milliĂĄrd kĂśbmĂŠter hiĂĄnyt fog jelenteni EurĂłpĂĄnak. Szavait sokan fenyegetĂŠsnek Ă­tĂŠltĂŠk.

A kongresszusra időzĂ­tve a WEC is előrukkolt fajsĂşlyos művĂŠvel. „A jĂśvőről dĂśntve: energiapolitikai forgatĂłkĂśnyvek 2050-ig” cĂ­mmel adta kĂśzre nagy Ă­vű elemzĂŠsĂŠt a tudĂłs grĂŠmium. A fő kilĂĄtĂĄsok nagyjĂĄbĂłl egybevĂĄgnak az IEA kitekintĂŠsĂŠvel, ĂĄm a WEC az egyĂźttműkĂśdĂŠs fĂźggvĂŠnyĂŠben vĂĄzolja szcenĂĄriĂłit. A kĂŠt fő Ăśsszetevő a kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄs ĂŠs a szereplők egyĂźttműkĂśdĂŠsi kĂŠszsĂŠge. Ehhez kĂŠpest lehetsĂŠges leopĂĄrd ĂŠs elefĂĄnt forgatĂłkĂśnyvről beszĂŠlni, ahol az előbbi a kĂŠt skĂĄla aljĂĄn helyezkedik el („laissez faire” szituĂĄciĂł), utĂłbbi pedig a csekĂŠly kooperĂĄciĂł melletti erős ĂĄllami beavatkozĂĄs esetĂŠt jelzi (energia nacionalizmus). MĂĄsfelől elkĂŠpzelhető az oroszlĂĄn szcenĂĄriĂł magasfokĂş kooperĂĄciĂł ĂŠs erős ĂĄllami szerepvĂĄllalĂĄs mellett (energia globalizmus), illetve zsirĂĄf szcenĂĄriĂł a szereplők erőteljes egyĂźttműkĂśdĂŠse mellett csekĂŠly ĂĄllami beavatkozĂĄssal (piacvezĂŠrelt vĂĄllalati szituĂĄciĂł).

A WEC is Ăşgy lĂĄtja egyĂŠbkĂŠnt, hogy a kĂŠszletek fedezni tudjĂĄk elvileg az energiaigĂŠnyeket, de ehhez erősĂ­teni kellene a K+F tevĂŠkenysĂŠget, hiszen az erre vilĂĄgszerte elkĂśltĂśtt 10 milliĂĄrd dollĂĄr eltĂśrpĂźl a vilĂĄggazdasĂĄg 50 ezer milliĂĄrd dollĂĄros energiaszĂźksĂŠgletĂŠhez kĂŠpest.

AkĂĄrhogyan is, a jelek szerint a vilĂĄg vezető energia szervezetei egyarĂĄnt a pĂĄrbeszĂŠdet, kĂślcsĂśnĂśs egymĂĄsrautaltsĂĄgot, ĂŠs az egyĂźttműkĂśdĂŠs fontossĂĄgĂĄt hangsĂşlyozzĂĄk a globĂĄlis problĂŠmĂĄk megoldĂĄsĂĄra. Ezek pedig csakugyan egyre riasztĂłbbak. Fatih Birol, az IEA vezető kĂśzgazdĂĄsza szerint a vilĂĄgnak elektrosokkos riasztĂĄsra van szĂźksĂŠge.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.