close
Hétvégi ülésdömping az olajpiacért
Blog - Egyéb - Olaj

Hétvégi ülésdömping az olajpiacért

MĂşlt hĂŠt vĂŠgĂŠn nemzetkĂśzi csĂşcsesemĂŠnyek futĂłszalagjĂĄt emlegettĂźk. Az Energia VilĂĄgtanĂĄcs kongresszusĂĄnak kĂźldĂśttei azĂłta hazatĂŠrtek RĂłmĂĄbĂłl, a tĂźrkmĂŠn fővĂĄros is elcsendesĂźlt, de a futĂłszalag hĂŠtvĂŠgĂŠn is robog tovĂĄbb. A G-20 talĂĄlkozĂł napirendjĂŠn is kiemelt szerepet kaptak az energiakĂŠrdĂŠsek, ĂŠs Rijadban sem pihentek az OPEC tagĂĄllamok vezetői.
A vilĂĄg vezető ipari orszĂĄgainak (G-20 csoport) pĂŠnzĂźgyi irĂĄnyĂ­tĂłi, vagyis pĂŠnzĂźgyminiszterei ĂŠs jegybankelnĂśkei a dĂŠl-afrikai Kleinmondban tartottĂĄk a hĂŠt vĂŠgĂŠn ĂśsszejĂśvetelĂźket. A G-20 tagjai – USA, Kanada, NĂŠmetorszĂĄg, Nagy-Britannia, OlaszorszĂĄg, FranciaorszĂĄg, JapĂĄn, EurĂłpai UniĂł, OroszorszĂĄg, TĂśrĂśkorszĂĄg, SzaĂşd-ArĂĄbia, ArgentĂ­na, BrazĂ­lia, MexikĂł, AusztrĂĄlia, IndonĂŠzia, India, KĂ­na, DĂŠl-Korea, DĂŠl-Afrika – a vilĂĄggazdasĂĄg 90 szĂĄzalĂŠkĂĄt, illetve FĂśldĂźnk lakossĂĄgĂĄnak kĂŠtharmadĂĄt kĂŠpviselik. A G-20-ak tegnap, a kĂŠtnapos ĂźlĂŠs zĂĄrĂłnapjĂĄn alĂĄhĂşztĂĄk, hogy Ăşj energiaforrĂĄsokra van szĂźksĂŠg, minthogy a globĂĄlis nĂśvekedĂŠs a magas kőolajĂĄrakon bukdĂĄcsol.

KĂśzlemĂŠnyĂźkben jelzik, hogy a kereskedelmi javak ĂĄrĂĄnak volatilitĂĄsa szĂĄmos orszĂĄg ĂĄrstabilitĂĄsĂĄt veszĂŠlyezteti. A vilĂĄggazdasĂĄg nĂśvekedĂŠsi ĂźtemĂŠnek vĂĄrhatĂł lassulĂĄsa szerĂŠny mĂŠrtĂŠkűnek Ă­gĂŠrkezik, terjedelme ĂŠs időtartama azonban nehezen megjĂłsolhatĂł. A visszafogott nĂśvekedĂŠs enyhĂ­ti majd a kĂŠszletekre ĂŠs kapacitĂĄsokra nehezedő nyomĂĄst, de a nĂśvekvő energiaĂĄrak ĂŠs ĂŠlelmiszerĂĄrak tovĂĄbbra is jelentős nyomĂĄs alatt tartjĂĄk a vilĂĄggazdasĂĄgot.

A G-20 ĂśsszejĂśvetelen terĂ­tĂŠkre kerĂźltek a bioĂźzemanyagok, illetve a mĂłdosĂ­tott energiahordozĂł-szerkezet hatĂĄsa a klĂ­mavĂĄltozĂĄsra. Trevor Manuel, dĂŠl-afrikai pĂŠnzĂźgyminiszter ĂśsszefoglalĂłja szerint kulcskĂŠrdĂŠs a megfelelő nyersolaj ellĂĄtĂĄs, ĂŠs lehetsĂŠges, hogy nem megfelelő a feldolgozĂłi kapacitĂĄsok beruhĂĄzĂĄsi szintje. Mindenesetre „nem vertĂźk el a port az olajtermelőkĂśn” – fogalmazott Trevor Manuel.

Erre nem is adtak kĂźlĂśnĂśsebb okot a termelők, legalĂĄbbis semmi sem utalt ilyesmire vasĂĄrnap Rijadban, az OPEC orszĂĄgok harmadik csĂşcstalĂĄlkozĂłjĂĄnak vĂŠgĂŠn.

A csĂşcstalĂĄlkozĂłval kapcsolatos esetleges tĂşlzott vĂĄrakozĂĄsokat eleve lehűtĂśtte a vendĂŠglĂĄtĂł SzaĂşd-ArĂĄbia olajipari minisztere, Ali Naimi, aki mĂŠg a mĂşlt hĂŠt elejĂŠn vilĂĄgossĂĄ tette, hogy a tagĂĄllamok vezetői semmikĂŠppen sem foglalkoznak majd rĂśvidtĂĄvĂş termelĂŠsi kĂŠrdĂŠsekkel. A csĂşcstalĂĄlkozĂł termĂŠszetesen a stratĂŠgiai kĂŠrdĂŠsek megvitatĂĄsĂĄra szolgĂĄl, mint 1975-ben AlgĂ­rban, majd 2000-ben Caracasban.

Hugo Chavez venezuelai elnĂśk mindenesetre sajĂĄtos alaphangot igyekezett megĂźtni az ĂźlĂŠs elejĂŠn. Ha az USA elĂŠg őrĂźlt lesz ahhoz, hogy megtĂĄmadja IrĂĄnt, vagy ismĂŠt agressziĂłt kĂśvessen el Venezuela ellen, 150-200 dollĂĄrba is kerĂźlhet egy hordĂł olaj – mondta Chavez, majd fejtegetĂŠsĂŠt Ăşgy folytatta, hogy az agressziĂł fő oka az olaj, ellenben az OPEC ma erősebb, mint valaha, ĂŠs geopolitikai szereplővĂŠ kellene vĂĄlnia. Abdullah kirĂĄly, a szaĂşdi ĂĄllamfő viszont felhĂ­vta a figyelmet arra, hogy az OPEC mindig mĂŠrsĂŠkelten ĂŠs bĂślcsen lĂŠpett fel, ĂŠs ezt nem szabad elfelejteniĂźk azoknak, akik ki akarjĂĄk hasznĂĄlni a helyzetĂŠből fakadĂł előnyĂśket. Az olaj nem a konfliktus eszkĂśze, hanem a fejlődĂŠs eszkĂśze kell legyen, fogalmazott Abdullah kirĂĄly, ĂŠs mĂŠrsĂŠklő szavai nem maradtak hatĂĄs nĂŠlkĂźl, a kĂśzĂśsen elfogadott zĂĄrĂłnyilatkozatban semmilyen fenyegető mozzanat sincs.

MĂŠg valami nem szerepel a zĂĄrĂłnyilatkozatban, ez pedig a dollĂĄr gyengĂźlĂŠsĂŠre tett utalĂĄs. IrĂĄn szerette volna felvetni a kĂŠrdĂŠst, de vĂŠgĂźl itt is győzĂśtt a szaĂşdi ĂĄllĂĄspont. Az ezzel kapcsolatos zĂĄrtkĂśrűnek szĂĄnt vita jĂł rĂŠszĂŠt vĂŠletlenĂźl kĂśzvetĂ­tette a szĂĄllodai tv-adĂĄs. Ennek folytĂĄn tudhatĂł, hogy SzaĂşd al-FejszĂĄl kĂźlĂźgyminiszter attĂłl tartott, a dollĂĄr mĂĄr nevĂŠnek ilyen kontextusban tĂśrtĂŠnő emlĂ­tĂŠsĂŠtől is Ăśsszeomolhat.

Így hĂĄt – a G-20-hoz hasonlĂłan – maradtak a konkrĂŠtumok nĂŠlkĂźli aggodalmak a devizaĂĄrfolyam kĂŠrdĂŠsei felől. Ami a stratĂŠgiai cĂŠlkitűzĂŠseket illeti, csak semmi aggodalom: a globĂĄlis energiapiacok stabilitĂĄsa, a fenntarthatĂł fejlődĂŠshez szĂźksĂŠges energia, illetve az energia ĂŠs a kĂśrnyezet kĂŠrdĂŠsei az OPEC elvi megkĂśzelĂ­tĂŠsĂŠnek alapjai, ĂŠs fő tĂśrekvĂŠsei.

A kitermelĂŠsi mennyisĂŠgek Ăźgyeivel vĂĄrjuk meg a hamarosan soron kĂśvetkező miniszteri talĂĄlkozĂłt.