close
Debrecenben épült az első független erőmű
Áram - Egyéb

Debrecenben épült az első független erőmű

Várhatóan tizenöt éven belül megtérül az E.ON Hungária Rt.-nek a debreceni kombinált ciklusú erőmű létesítése. A 95 megawattos teljesítményű, most átadandó áramtermelő egység a német cég tulajdonában lévő, regionális áramszolgáltató igényének 15 százalékát fedezi. A beruházás 17 milliárd forintba került. Szakemberek a jövőben a debreceninél kisebb gázturbinás erőművek szaporodásával számolnak – olvasható a csütörtöki Világgazdaságban.

A debreceni az első olyan magyarországi erőmű, amely nem az MVM Rt.-vel, hanem közvetlenül az áramszolgáltatóval kötött hosszútávú áramvásárlási szerződést, vagyis piaci alapon épült. A 95 megawatt villamos teljesítményű erőmű közvetlenül a Titász Rt. hálózatához kapcsolódik, az áramszolgáltató igényének 15 százalékát fedezi. A hőenergia nagyobb részét pedig a debreceni kommunális hálózatb táplálják.

A hagyományos erőműveknél két és félszer jobb hatásfokú erőmű információink szerint valamivel az MVM Rt. nagykereskedelmi ára alatt adja az áramot a Titásznak. A beruházás tervezésekor 15 éves megtérüléssel számoltak — tudtuk meg Korcsog Györgytől, az erőműtársaság ügyvezetőjétől. Az ő esetükben nem érvényes az a szabály, amely az 50 megawatt alatti, kapcsolt (hő- és villamos energiát termelő) erőműveknél a kötelező átvételhez 14,70 forintos termelői árat párosít. Ráadásul a tavaly év végi 43 százalékos nagyfogyasztói gázáremelés tovább rontotta pozícióikat. A Titász által a saját termelésű áram értékesítésétől várt hasznot ez utóbbi intézkedés gyakorlatilag teljes egészében felemésztette.

Ágazati szakértők szerint a nyugat-európai országokhoz hasonlóan várhatóan Magyarországon is elszaporodnak majd a debreceninél kisebb, akár egy-egy családi ház hő- és villamosenergia-igényének kielégítésére készült gázmotorok, illetve közösségi kombinált ciklusú gázos erőművek. Elsősorban a fogyasztók körében népszerűek az ilyen beruházások, a szolgáltatók kevésbé kezdeményezők e tekintetben, inkább csak résztvevői egy-egy nagyobb ipari fogyasztó ilyen jellegű beruházásának, hogy mérsékeljék a fogyasztó elvesztéséből származó veszteségüket. Magyarországon a BorsodChem volt az első olyan nagy villamos- és hőenergia-fogyasztó, amely a Mol Rt.-vel és az Émász Rt.-vel közösen saját ipari erőművet létesített, de többen is — köztük a TVK és a Mal Rt. — fontolgatják ezt.

Az 50 megawattnál kisebb erőművek összteljesítménye jelenleg 400 megawatt körül mozog, ami a magyar villamosenergia-rendszer (ver) összteljesítményének kevesebb mint 5 százaléka. Ágazati szakértők szerint ez az arány a következő 20 évben megkétszereződhet. A ver összteljesítményének több mint 80 százalékát egyébként a 200 megawattnál nagyobb egységek adják.

Az E.ON Hungária Rt. is tervezne további, hasonló jellegű beruházást Nyíregyházán — tudtuk meg Korcsog Györgytől. Ennek feltétele a földgáz és villamosenergia árak vizsonyának rendezése, illetve az önkormányzattal történő megegyezés a hőenergia átvételéről. Számításaik szerint, ha a hőpiac biztosított, a jelenlegi gázárak mellett is gazdaságos volna egy ilyen beruházás.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.